تبلیغات
انجمن علمی دانشجویی مرتع و آبخیزداری دانشگاه ارومیه - نگاهی کلی به رشته منابع طبیعی
انجمن علمی دانشجویی مرتع و آبخیزداری دانشگاه ارومیه
به سایت انجمن علمی مرتع و آبخیزداری دانشگاه ارومیه خوش آمدید
مهندسی منابع طبیعی 

هدف و ماهیت:

مهندسی منابع طبیعی در 5 گرایش تدریس می شود.

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه

داوطلب دوره جنگل داری باید در زمینه های زیست شناسی ، ریاضی ، زمین شناسی و اکولوژی قوی باشد ، با توجه به کمیت و کیفیت درس هایی که در این رشته تدریس می شود، دانشجو باید از توان و دانش بالایی در زمینه های علوم طبیعی و ریاضی برخوردار بوده ، قدرت تجزیه و تحلیل مسائل طبیعی و بوم شناسی (اکولوژیکی ) را داشته باشد و دارای دقت کافی در مسائل جنگل باشد.



داوطلبان گرایش مراتع و آبخیزداری نیز باید در زمینه های اکولوژی ، علوم زمینی ، آمار و ریاضیات قوی باشند.

بیشتر فعالیت های این رشته در محیط باز و جنگل انجام می گیرد، لذا داوطلب باید از توانایی جسمی و علاقه مندی لازم برخوردار باشد تا بتواند در شرایط مختلف جوی در مناطق بیابانی و کوهستانی فعالیت نماید .

همچنین داوطلب گرایش جنگلداری باید برای کار در محیط های خارج شهر آمادگی جسمی لازم را داشته باشد.

توانایی های فارغ التحصیلان

فارغ التحصیلان رشته علوم و صنایع چوب و کاغذ می توانند در موارد زیر ارائه دهنده خدمات تخصصی باشند:

به عنوان مدیر فنی در بخش های دولتی و یا خصوصی مجتمع های چوب و کاغذ و کارخانه های تولید فرآورده های چوبی .

به عنوان مربی در هنرستان های فنی و حرفه ای و به صورت مجری امور تحقیقات صنایع چوب و کاغذ کشور .

به عنوان کارشناس (مهندس) متخصص در دفترهای فنی سازمان جنگل ها و مراتع (وزارت جهاد كشاورزی) و موسسه های تحقیقات منابع طبیعی .

از جمله کارهایی که فارغ التحصیلان رشته جنگل داری می توانند انجام دهند به شرح زیر می باشد:

1-  طراحی ، محاسبه و تهیه طرح های جنگل داری در جنگل های شمالی و سایر قسمتهای ایران در مساحت های مختلف به صورت مجزا و یا طراحی طرح های جنگلداری در داخل یک حوضه آبخیز .

2- طراحی ، محاسبه و اجرای راه ها و جاده های جنگلی ، شامل : مسیریابی ، پیاده کردن مسیر، و زیرسازی جاده ها .

3- نجام کارهای نقشه برداری که در کارهای راه سازی و تهیه نقشه های دقیق جنگلی برای محاسبات و طراحی مورد نیاز است .

4- شرکت در طرح های تحقیقاتی مراکز علمی و موسسات پژوهشی کشور .

5- طراحی و تهیه طرح های بهره برداری از جنگل های ایران.

6- طراحی و تهیه، نظارت و اجرای طرح های جنگل کاری و پارک های جنگلی در مناطق معتدل، خشک و نیمه خشک کشور .

7- طراحی و احداث نهالستان های موقت و دائمی جنگل و تولید انبوه نهال و مکان یابی مناطق تولید بذر و تهیه بذرهای جنگلی و تامین نیاز نهالستان های جنگلی .

8-تهیه، محاسبه و اجرای طرح های آمار برداری و اندازه گیری از جنگل های شمال کشور.

فارغ التحصیلان که به دریافت درجه مهندسی منابع طبیعی در رشته جنگل داری نایل می شوند از اطلاعات کافی فنی و مهندسی از یک طرف و علوم طبیعی و اقتصادی و اجتماعی مربوط به مناطق جنگلی از طرف دیگر برخوردار هستند.

فارغ التحصیلان با دارا شدن درجه مهندسی منابع طبیعی در رشته شیلات، محیط زیست و مرتع و آبخیزداری می توانند در امور زیر مفید واقع شوند:

1- افزایش اطلاعات و آگاهی های افراد نسبت به شیلات و وسایل آن

2- رشد و پرورش قدرت درک مفاهیم اساسی شیلات و آبزیان و زیست گاه های آبی

3- توسعه شایسته در کاربرد مناسب ترین روش برای حل مسایل و مشکلات شیلات کشور

4-  کسب مهارت در تهیه ، اجرا و نظارت طرح های پژوهشی کاربردی مربوط به شیلات و آبزیان ، فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان کارشناس در موسسات آموزشی و پژوهشی و در سازمان شیلات کشور و واحدهای تابعه به عنوان كارشناسان برنامه ها و پروژه ها خدمت کنند.

فارغ التحصیلان گرایش محیط زیست ، اطلاعات ، علایق و آگاهی های خود نسبت به محیط زیست و مسائل آن در سطح جهان و به ویژه محیط زیست کشور را افزایش می دهند. قدرت درک مفاهیم اساسی محیط زیست و محتوای علمی آنها را رشد و پرورش می دهند و در تهیه و اجرا و نظارت طرح های پژوهشی کاربردی مربوط به محیط زیست مهارت لازم را کسب می کنند.

جنگل داری 

مهندسی جنگل داری و اقتصاد جنگل یکی از گرایش های مهندسی منابع طبیعی است که در سطح کارشناسی در بعضی از دانشگاه های معتبر کشور ارائه می گردد.

 

  هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصصی است که بتوانند نسبت به طراحی و اجرای طرح های جنگل داری در کلیه مناطق پنج گانه رویشی ایران  متشکل از طرح های جاده سازی ، اندازه گیری و آماربرداری، بهره برداری ، جنگل شناسی و جنگل کاری و مسائل اقتصادی اجتماعی جنگل فعالیت نمایند.

جنگل ها به عنوان اکوسیستم های طبیعی ضامن بقای فعالیت های گوناگون موجودات روی زمین بوده و از اهمیت فوق العاده ای برخوردارند. نیاز جوامع بشری از آغاز خلقت به محصولات متنوع تولیدی جنگل روز به روز افزایش یافته و در سال های اخیر نقش آن را در داشتن محیطی سالم و قابل زیست بیش از پیش احساس می نمایند.

فعالیت های کشاورزی صنعتی و اجتماعی با این رشته در ارتباطند و به طور مستقیم و غیر مستقیم از آن سود می برند.

جنگل به عنوان منبع طبیعی تجدید شونده، علاوه بر تامین چوب مورد نیاز انسان، در پالایش آلودگی های هوا ، افزایش ذخایر آبی منطقه ، جلوگیری از فرسایش ، تولید اکسیژن و ایجاد محیطی به عنوان قطب تفریحی و گردشگری موثر است. همچنین به همراه ده ها اثر دیگر ، محیط زیست سالم برای سایر فعالیت های اقتصادی و اجتماعی فراهم می کند.

در سایه حفاظت و مدیریت صحیح و مناسب توسط متخصصان این رشته می توان بستر سرمایه گذاری های کلان اقتصادی و ملی را فراهم نمود و به توسعه پایدار دست یافت.

مرتع و آبخیزداری

هدف تربیت افرادی است که بتوانند در زمینه مراتع و چراگاه های طبیعی برنامه ریزی کنند، در اصلاح و احیا و بهره برداری اصولی از آن ها نظارت کرده و طرف مشورت قرار گیرند، در جلوگیری از فرسایش بادی و بیابان زدایی راه کارهای مختلف طراحی کنند، مدیریت حوزه های آبخیز سدها را بپذیرند و برای برنامه های حفاظت از آب و خاک تجربه کافی کسب نمایند.

علوم و صنایع چوب و کاغذ

دیگر گرایش این رشته علوم و صنایع چوب و کاغذ است که مجموعه علوم و فنونی را شامل می شود که با فراگیری آنها ، دانشجویان در زمینه : نحوه رویش و تولید چوب و عوامل موثر بر آن ، اختصاصات ساختمانی ، طبقه بندی و درجه بندی چوب ها ، تبدیل شیمیایی چوب به خمیر کاغذ و فرآورده های متعدد دیگر ، تبدیل مکانیکی و نیز بازرگانی و داد و ستد چوب و تولیدات آن ، آگاهی لازم را کسب می نمایند.

هدف از ایجاد دوره کارشناسی در رشته علوم و صنایع چوب و کاغذ، تربیت افرادی است که با فراگیری مطالب درسی مربوط بتوانند به عنوان کارشناس در بخش های دولتی و خصوصی تبدیل و تولید چوب و فرآورده های آن به برنامه ریزی، مدیریت و مشاوره بپردازند و یا در موسسه های مختلف تحقیقاتی خدمت نمایند.

با توجه به این که چوب و صنایع مربوط به آن نقش مهمی را در اقتصاد هر کشوری ایفا می کنند، ایران را نیز نمی توان از این قاعده مستثنی دانست به خصوص در جهت نیل به خودکفایی در زمینه تولید چوب و کاغذ، جلوگیری از هزینه سالانه میلیاردها ریال ارز، در نهایت نظر به نرخ بالای رشد جمعیت در ایران و گسترش چشمگیر آن در سال های آتی و به تبع آن افزایش کلی مصرف چوب و کاغذ متخصصانی تربیت شوند تا بتوانند در زمینه های مختلف این رشته آگاهی های کافی کسب نمایند و از عهده انجام آموزش، اجرای تحقیقات ، برنامه ریزی و مدیریت در زمینه : استفاده اصولی و کاربرد صحیح چوب و مواد سلولزی ، حفاظت و نگه داری چوب و تولیدات آن ، سازه های چوبی و تولیدات آن ، مقوا و انواع فرآورده های تخته ای برآیند.

شیلات

هدف تربیت افرادی است که با علوم مختلف بیولوژی جانوری و گیاهی و اکولوژی دریایی به عنوان منابع و زیربنای شیلات آشنا گشته و به شناخت آبزیان داخلی (آب شیرین) و دریایی و نحوه تکثیر و پرورش گونه آبزیان بپردازند و وسایل صید و صیادی و فرآورده های آبزیان را بیاموزند .

محیط زیست

هدف از آموزش محیط زیست ، توسعه و آگاهی و درک دانشجویان پذیرفته شده در این دوره به فرآیند و ارتباطات داخلی در محیط های طبیعی و مصنوعی به صورتی که به ارزش ها و نظریات ، انگیزه ها و تعهدات خود نسبت به حمایت از محیط زیست جامعه عمل بپوشانند و بتوانند اقداماتی برای حل مسائل محیط زیست و بهبود کیفیت زندگی به عمل آورند.

آینده شغلی و بازار کار

با توجه به گستردگی منابع طبیعی و منابع جنگلی کشور، فارغ التحصیلان می توانند در نقاط مختلف ایران جذب سازمان ها و مراکز کاری مربوط شوند. وزارت خانه جهاد کشاورزی ، سازمان جنگل ها و مراتع کشور، موسسات تحقیقاتی منابع طبیعی ، مراکز دولتی دیگر از قبیل وزارت آموزش و پرورش ، شهرداری ها ، سازمان پارک ها و فضای سبز، سازمان محیط زیست ، طرح های جنگل داری خصوصی، شرکت های بهره برداری از جنگل ها، نهالستان های جنگلی خصوصی و  شرکت های مشاوره منابع طبیعی برای تامین کادر کارشناسی خود نیاز به استخدام فارغ التحصیلان این رشته دارند و محل جذب آنها به شمار می آیند .

مراکز مختلفی به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فعالیت های مربوط به تولید فرآورده های چوبی یا تحقیقات پیرامون شاخه های مختلف این رشته نقش دارند که هر یک به تناسب نوع فعالیت خود، اقدام به جذب فارغ التحصیلان این رشته برای رفع نیازهای مربوط می نمایند. کارخانه های صنایع چوب تولید کننده فرآورده های مختلف چوبی ، کارخانه های خمیر و کاغذ و وزارت خانه های صنایع و معادن به صورت گسترده تر و سایر وزارت خانه ها ، اداره ها و سازمان ها و مراکز دولتی و خصوصی  نظیر وزارت آموزش و پرورش و شرکت های مختلف مهندسان مشاور، محل جذب تعداد کثیری از فارغ التحصیلان است.





نوع مطلب : متفرقه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جمعه 1 آذر 1398 03:46 ق.ظ
Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging
for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!
پنجشنبه 23 آبان 1398 01:38 ب.ظ
Hi, everything is going perfectly here and ofcourse every one is
sharing information, that's actually fine, keep up writing.
دوشنبه 20 آبان 1398 08:38 ق.ظ
Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really
enjoy reading your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?
Thanks a lot!
جمعه 17 آبان 1398 01:01 ق.ظ
انجمن علمی دانشجویی مرتع و آبخیزداری دانشگاه
ارومیه - نگاهی کلی به رشته منابع طبیعی https://upda-tech.blogspot.com/2019/10/informasi-seputaran-togel-hongkong.html
سه شنبه 7 آبان 1398 02:21 ب.ظ
It's perfect time to make some plans for the future and it's time to be happy.
I've read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or tips.
Perhaps you could write next articles referring to this article.
I desire to read even more things about it!
سه شنبه 16 مهر 1398 12:29 ب.ظ
Quality posts is the important to attract the people to pay a quick visit
the web site, that's what this web page
is providing.
جمعه 1 شهریور 1398 07:32 ب.ظ
Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly
useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.
جمعه 11 مرداد 1398 02:37 ق.ظ
Hi! I could have sworn I've been to this website before but after browsing through some of the post I realized it's
new to me. Anyhow, I'm definitely happy I found it and I'll be book-marking and checking
back frequently!
سه شنبه 1 مرداد 1398 12:49 ب.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored at work so I decided to browse
your blog on my iphone during lunch break.
I love the knowledge you present here and can't wait to take
a look when I get home. I'm amazed at how fast your blog loaded on my
cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G
.. Anyways, good site!
یکشنبه 30 تیر 1398 05:33 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get set
up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web smart so I'm not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
Thank you
جمعه 28 تیر 1398 08:08 ق.ظ
It's going to be end of mine day, except before ending I
am reading this great piece of writing to increase my experience.
پنجشنبه 27 تیر 1398 02:56 ق.ظ
Hi there! I know this is kind of off topic but I
was wondering which blog platform are you using for this website?

I'm getting tired of Wordpress because I've had issues with
hackers and I'm looking at options for another platform.

I would be fantastic if you could point me in the
direction of a good platform.
دوشنبه 3 تیر 1398 02:49 ب.ظ
This is a very good tip especially to those new to the blogosphere.
Brief but very accurate information… Appreciate your sharing this one.

A must read post!
چهارشنبه 22 خرداد 1398 09:48 ب.ظ
It's actually a cool and useful piece of information. I'm
satisfied that you shared this helpful info with us. Please
stay us up to date like this. Thank you for sharing.
دوشنبه 20 خرداد 1398 02:34 ب.ظ
Heya i am for the first time here. I came across this board and
I find It really useful & it helped me out a lot. I
hope to give something back and aid others like you
aided me.
جمعه 17 خرداد 1398 10:11 ب.ظ
I'm gone to tell my little brother, that he should also visit this
webpage on regular basis to get updated from hottest information.
سه شنبه 14 خرداد 1398 08:56 ب.ظ
What's up friends, its impressive post regarding teachingand completely explained, keep it up all the time.
شنبه 11 خرداد 1398 09:02 ق.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored at work so I decided to check out
your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you
provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm amazed at how fast your blog loaded on my phone .. I'm not even using WIFI, just 3G ..
Anyhow, great blog!
سه شنبه 7 خرداد 1398 11:31 ق.ظ
Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to make a top notch article… but what can I say…
I hesitate a lot and never manage to get nearly anything done.
جمعه 3 خرداد 1398 06:48 ق.ظ
Hello I am so thrilled I found your webpage, I really
found you by accident, while I was browsing on Digg for something
else, Regardless I am here now and would just like to say
cheers for a incredible post and a all round interesting blog
(I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at
the minute but I have book-marked it and also added in your
RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the
excellent b.
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 05:45 ب.ظ
Hi there friends, nice post and pleasant arguments commented here, I am truly enjoying by
these.
یکشنبه 25 فروردین 1398 09:55 ب.ظ
I like the helpful info you provide in your articles.
I'll bookmark your weblog and check again here frequently.

I'm quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck
for the next!
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:54 ق.ظ
I feel this is one of the so much important information for me.
And i am glad reading your article. However wanna commentary on few general things, The web site taste is wonderful, the
articles is truly excellent : D. Just right process, cheers
سه شنبه 29 آبان 1397 03:26 ب.ظ
If you want to increase your know-how just keep visiting this web page and be updated with the latest
gossip posted here.
شنبه 19 آبان 1397 04:57 ق.ظ
Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren't loading properly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different web browsers and
both show the same outcome.
سه شنبه 15 آبان 1397 06:22 ب.ظ
Simply want to say your article is as astonishing.
The clarity in your post is simply excellent and i can assume you are an expert on this subject.

Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated
with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.
دوشنبه 14 آبان 1397 03:44 ق.ظ
Quest bars cheap fitnesstipsnew1 quest bars cheap 516999410492780544 quest bars
cheap
Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from this website, and your views
are fastidious designed for new viewers. Quest bars cheap fitnesstipsnew1 quest bars cheap 516999410492780544 quest bars cheap
سه شنبه 8 آبان 1397 11:49 ق.ظ
It's awesome in support of me to have a web site, which is good designed for my knowledge.

thanks admin
پنجشنبه 3 آبان 1397 10:21 ب.ظ
I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I don't know who you are but definitely you're going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!
جمعه 27 مهر 1397 09:47 ق.ظ
Thanks , I have recently been looking for information about this subject
for a while and yours is the best I've came upon so far.
But, what in regards to the conclusion? Are you sure in regards to the
source?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
معرفی


انجمن علمی دانشجویی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه ارومیه با تاسیس محل جدید این دانشکده و پس از وقفه ای کوتاه فعالیت خود را در زمینه هایی مانندبرگزاری کارگاهها و مراسمات مختلف همچنین کمک به دانشجویان این دانشکده در زمینه های علمی و مهارتی و ...اغاز کرد,امید است بتوانیم در وبلاگ فوق گوشه ای از فعالیت های این دوستان را ذکر کنیم.

مدیر سایت: مهسا مهتدی
نویسنده سایت: فرید ابراهیم زاده

نظرسنجی
آیا از وبلاگ راضی هستید؟؟؟؟





آمار بازدید
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر